O prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w tej dyscyplinie uczelnia zabiegała od września ubiegłego roku. Najpierw Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nie dała zielonego światła. Powodem były formalne akredytacje dotyczące nauczania na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Rektor uczelni jednak odwołał się od tej decyzji.
— Jednym z argumentów, podnoszonych przez Komisję, był brak opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie kształcenia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne — mówi prof. Wojtyła, rektor kaliskiej PWSZ. — Składając wniosek, nie dysponowaliśmy Uchwałą Polskiej Komisji Akredytacyjnej, lecz jedynie raportem z wizytacji tejże Komisji. Uznaliśmy, iż proponowana ocena przez Komisję będzie brana pod uwagę. Uzupełniliśmy więc tę dokumentację, a dodatkowo przesłaliśmy opinię prawną Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu z dnia 23. maja 2019 roku, która jednoznacznie wskazuje, że brak oceny parametrycznej nie stanowi przeszkody, by uczelnia posiadała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Wskazaliśmy również, że mamy potencjał naukowy i zasługujemy na takie uprawnienia. Jak widać nasze odwołanie było skuteczne i dzisiaj możemy wspólnie świętować kolejny ogromny sukces uczelni.
Absolwenci studiów otrzymują tytuł doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Zdaniem rektora, kolejny kierunek studiów doktoranckich na kaliskiej PWSZ, otwierają drogę do przekształcenia uczelni w Akademię Kaliską. O utworzenie w Kaliszu akademii na bazie PWSZ rektor Wojtyła zabiega od dłuższego czasu.
Kaliska uczelnia jest jedyną w Polsce Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, która może doktoryzować w dwóch dyscyplinach. W maju ubiegłego roku otrzymała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.