Szpak

i

Autor: Krzysztof Chomicz

Mówią do nas codziennie, nie tylko w Wigilię!

2021-12-22 13:26

Zwierzęta potrafią przemówić ludzkim głosem nie tylko w Wigilię - zapewniają poznańscy naukowcy! Ludzie od zawsze chcieli się z nimi skomunikować. To właśnie one świadczyły o zamożności rodziny.

Według tradycji zwierzęta w święta potrafią przemówić ludzkim głosem! Wiara w to, że w ten nadzwyczajny wigilijny wieczór zwierzęta potrafią mówić ludzkim głosem wywodzi się z pradawnych pierwotnych, lub inaczej nazwanych pogańskimi, wierzeń. W wierzeniach wielu ludów, także słowiańskich, istniało przekonanie, że ludzie mogą przeistaczać się w zwierzęta - tutaj także umacniana jest ta legenda odnośnie tego, iż zwierzęta w wigilię mówią ludzkim głosem.

Według antropologów z legendy, że w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem wynika morał, że wszystkim zwierzętom, z którymi mamy do czynienia powinniśmy okazywać szacunek.

Jednak jak mówią naukowcy, zwierzęta mówią do nas nie tylko w ten jeden konkretny wieczór! Okazuje się, że na przykład ptaki, mówią do nas niemal zawsze.

- Potrafią wydobyć z siebie, wygenerować wyrazy mowy ludzkiej, papuga żako nawet 850 takich wyrazów. Językoznawcy mówią, że przy tysiącu wyrazów mamy już naprawdę porządny poziom komunikacyjny - mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

I o ile niektóre ptaki faktycznie mówią ludzkim głosem, inne zwierzęta to raczej legenda. Jednak musimy pamiętać, iż zwierzęta tak naprawdę mówią do nas każdego dnia! Machanie ogonem u psa czy spojrzenie konia to komunikaty wysyłane przez zwierzęta właśnie do nas. My jednak, nie wszystko jesteśmy w stanie odczytać.

Posłuchaj prof. Piotra Tryjanowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

- Legenda mówi, że ci, którzy zrozumieli mowę zwierzęcą w wigilijną noc, umierali, więc tutaj jako naukowiec powinienem powiedzieć: Ciekawość naukowa tak, naukowe wścibstwo nie. Wszystkiego chyba nie zrozumiemy i niech tak zostanie. Niech ta magia świąt trwa - dodaje profesor Piotr Tryjanowski.

Legenda o mowie zwierząt w wigilijną noc może mieć jeszcze jedne korzenie. Przed laty, zwierzęta były bardzo znaczącym majątkiem szczególnie w gospodarstwach. Ludzie starali się je zrozumieć, aby przede wszystkim dowiedzieć się, czy zwierzę jest zdrowe - w końcu stanowiły one bardzo cenny majątek.

Zresztą, do dziś wielu gospodarzy przed wigilią idzie z opłatkiem do swoich zwierzaków, aby okazać im należyty szacunek.

Kevin sam w domu - Jak dobrze znasz świąteczny hit? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Dokąd rodzina McCallisterów wybiera się na Boże Narodzenie?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Zwierzęta mówią do nas codziennie, nie tylko w Wigilię!