Malczewski na kamienicy przy ul. Łaziennej w Kaliszu

i

Autor: maraj Malczewski na kamienicy przy ul. Łaziennej w Kaliszu

Malczewski na kamienicy przy ul. Łaziennej w Kaliszu

2022-07-15 12:46

Już można go podziwiać w pełnej odsłonie. Na kamienicy przy ul. Łaziennej w Kaliszu powstał nowy mural. To obraz Jacka Malczewskiego „Dzieje Piosenki- Portret Adama Asnyka”.

Zakończyły się prace nad nowym muralem w Kaliszu. Rusztowanie zostało zdjęte i malowidło można oglądać w pełnej okazałości.

Temat muralu z założenia miał być związany z Kaliszem. Adam Asnyk jest dla kaliszan ważną postacią i dlatego padł wybór, żeby upamiętnić właśnie jego. Specjalizujemy się w Malczewskim. Tak się składa, że Malczewski sportretował Adama Asnyka. Projekt spodobał się inwestorowi i zdecydował się, by taki mural wykonać.

Mówi Łukasz Rudecki, twórca muralu.

Przełożenie dzieła Malczewskiego na tak ogromną powierzchnię to niełatwe zadanie.

Na początku wykorzystujemy rzutnik. Zaznaczamy sobie newralgiczne punkty, takie najważniejsze. Później jest praca organiczna. Bierzemy w rękę kartkę i łączymy te punkty. Najtrudniejszą rzeczą jest przeskalowanie. Mamy obraz 100/80 cm, a tutaj mamy prawie 160 m² powierzchni. Dodatkowo paleta Malczewskiego jest bardzo urozmaicona. Są świetne przejścia tonalne. Jest to bardzo skomplikowane malarstwo, jeżeli chodzi o kolor. Potrzeba dużej umiejętności, by połączyć te kolory, żeby to nabrało tej świetlistości, którą widzimy w pracach Malczewskiego.

Dodaje Paweł Witkowski, artysta tworzący mural.

Mural można oglądać od strony Parku Miejskiego. 

Malczewski na kamienicy przy ul. Łaziennej w Kaliszu

i

Autor: maraj na zdj. od lewej Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski, twórcy muralu