wystawa

Makiety i koleje w Żelazkowie ZDJĘCIA

2024-03-16 17:11

Miłośnicy pociągów zjechali się do Żelazkowa (pow. kaliski). Wszystko po to, by zaprezentować modele kolejowe. Wystawa odbywa się w OSP Żelazków. Poleca Radio Eska.

Do Żelazkowa zjechali się sympatycy kolei z Poznania, Kalisza, Zduńskiej Woli, Wrocławia i Warszawy, którzy wspólnymi siłami stworzyli niezwykłą makietę kolei wąskotorowej. Makieta wykonana jest w skali 1:87. Mówi nam Mateusz Krzykowski z grupy modelarskiej H0e87PL.

Przedstawiamy kolej tak, jak w rzeczywistości ona pracuje, czyli jedzie od punktu A do punktu B i tam następuje tzw. zmiana czoła, wracamy tą samą drogą. Nie jeździmy w tzw. kółko. Idziemy na długość, nie na szerokość. Tej przestrzeni nie mamy w domach aż tyle, dlatego spotykamy się w dużych salach, czy halach targowych.

Pociągi zasilane są prądem. Każdy pojazd posiada swój własny dekoder, który jest identyfikowany przez sterownik i pozwala na stworzenie symulacji rzeczywistego ruchu.

Sam moduł zrobiony jest z drewna. Na tym drewnie ułożony jest materiał torowy, który pozyskuje się dziś jako półprodukt z firm modelarskich, które seryjnie takie rzeczy produkują. Natomiast wszelkiego rodzaju trawa, drzewa to jest inwencja twórcza. Woda np. jest zrobiona z mas żywicznych. Piasek jest naturalny – dodaje Mateusz Krzykowski.

Wystawa czynna będzie jeszcze jutro (niedziela) w godzinach od 10.00 do 14.00. Poleca Radio Eska.

Quiz z wiedzy ogólnej tylko dla ambitnych

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Jakie zwierzę widzisz na zdjęciu?
Leo