Wystawa nosi tytuł NIEPOWAŻNE KOLAŻE i jest pierwszą w Wielkopolsce pokazującą plastyczną twórczość polskiej Noblistki.
Wcześniej mogli oglądać ją widzowie m.in. w Krakowie czy Toruniu oraz poza Polską.
Teraz jest u nas :)
Wyklejanek powstało ponad tysiąc, tę uznawana za pierwszą, będzie można także zobaczyć w Lewkowie. Kartki /kolaże/wyklejanki powstawały głównie w okolicy świat i nowego roku przez mniej więcej 40 lat. Były także kolaże okolicznościowe, adresowane do przyjaciół znajomych w ciągu całego roku. Spora ich część była adresowana do Stanisława Barańczaka i Michała Rusinka. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru. Kolaże tworzone przez Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania noblistki od innej, mniej znanej strony. Wyklejanki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej – informuje dyrektor muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.
W Lewkowie zostanie pokazanych 50 prac.
Ale nie tylko, bo będą też inne ciekawostki i ostrowskiej akcenty. Bo w Lewkowie będzie można też zobaczyć ekslibris, który dla Wisławy Szymborskiej zrobił w 1997 roku Czesław Woś - znakomity ostrowski plastyk. A noblistka mu podziękowała. I to podziękowanie też zobaczycie.
Podobnie jak akt urodzenia poetki, świadectwo chrztu oraz wiersz jej ojca. To z kolei dzięki współpracy Lewkowa z Izbą Pamiątek Regionalnych w Kórniku.
Wystawie kolaży Wisławy Szymborskiej towarzyszyć będzie prezentacja wierszy przygotowanych na 20-lecie Nagrody Nobla przez Urząd Miasta i Gminy Kórnik. A także inne atrakcje, w tym warsztaty robienia kolaży, wyklejanek i papierowych współczesnych memów, czy pokazy filmu o Szymborskiej, który swego czasu przygotowała Katarzyna Kolenda – Zalewska z TVN.
Wernisaż wystawy dziś - w środę 4. stycznia – o godzinie 18.00
Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego.
Źródło: Lewków. Wyklejanki i kolaże Wisławy Szymborskiej w podostrowskim muzeum. Po raz pierwszy w Wielkopolsce