fotoplastikon

i

Autor: Rysunkowa fantazja na temat niezbudowanego gmachu Banku Państwa i ulicy Bankowej w Kaliszu, rys. M. Górzyński (fragment).

Kultura

Kompleks Banku Państwa​, który nigdy nie powstał - będzie tematem kolejnej edycji kaliskiego FOTOPLASTIKONU

2024-02-15 12:13

O Banku Państwa, który nigdy nie powstał - opowie historyk architektury i miast Makary Górzyński. Prelekcja zatytułowana „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu” będzie częścią kaliskiego Fotoplastikonu.

Już w najbliższą niedzielę, 18 lutego w ramach Fotoplastikonu odbędzie się prelekcja zatytułowana „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu”. O budynku, którego powstanie przekreślił wybuch I Wojny Światowej opowie historyk architektury i miast Makary Górzyński.

Z zakamarków archiwalnych półek zrekonstruuję dla Państwa zapomnianą, nigdy nie powstałą budowlę: monumentalny kompleks Banku Państwa w Kaliszu. Choć pozwolenie na budowę wydano w 1914 roku w Petersburgu, tak wybuch I wojny światowej przekreślił plany władz. Na znakomicie wyeksponowanej działce w sąsiedztwie kaliskiego teatru za kilka lat wyrósł inny gmach bankowy – niebawem Rektorat i centrum administracyjne Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zapomniany projekt z czasów imperium Romanowych był w Kaliszu bodaj ostatnim świadectwem metropolitalnych aspiracji i gospodarczej prosperity, pamiętającej czasy gubernatora Daragana. Podczas wykładu nie tylko przedstawię dzieje Rosyjskiego Banku Państwa w Królestwie Polskim i Kaliszu, ale i zastanowię się nad tym, w jaki sposób – w kontekście gospodarczym i finansowym – działało rosyjskie władztwo nad Prosną - mówi Makary Górzyński.

Początek spotkania o godzinie 17 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Sonda
Czy gospodarka w Polsce jest w dobrej kondycji?