Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu w 2021 roku wydał 1800 pozwoleń. W tym otrzymał już 3 tysiące wniosków o pozwolenie na broń w Wielkopolsce. Czy to efekt wojny w Ukrainie? Policja jest ostrożna we wnioskach. Niemniej liczby mówią same za siebie.
- Jak przejrzymy dane z poprzednich lat - to zdecydowanie tylu wniosków, ile mamy w tym roku, nie było - mówi Piotr Wilkowski, komendant Powiatowej Komendy Policji w Ostrowie Wielkopolskim. - Można stwierdzić, że wpływ na te statystki mają działania wojenne za naszą wschodnią granicą. Pytanie tylko, czy jest to jedyny powód - dodaje.
No właśnie. By pozwolenie na broń dostać, trzeba mieć WAŻNY POWÓD. I spełnić sporo warunków. Dokładnie wymienia je USTAWA o BRONI i AMUNICJI. Przede wszystkim trzeba mieć więcej niż 21 lat i być zdrowym psychicznie.
- Po to, żeby ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń palną trzeba mieć powód - dodaje komendant Wilkowski. - Tym powodem może być na przykład przynależność do koła łowieckiego czy klubu sportowego, który prowadzi dyscypliny związane ze strzelectwem. Jeśli osoba, które chce broń posiadać, spełni wymienione w ustawie warunki, przejdzie pozytywnie postępowanie dotyczące wydania pozwolenia - to może iść kupić leganie broń w sklepie, który taką sprzedaż prowadzi. Ma ta to określony - również we wspominanej już ustawie - czas. Pozwolenie wydawane jest na czas nieokreślony - mówi.
Zgodę na broń palną wydaje komendant wojewódzki. Powiatowy - daje pozwolenie na broń tzw. cięciwową typu kusza czy łuk. A także na broń białą. W tym roku komendant w Ostrowie wydał jedno pozwolenie na posiadanie kuszy.