róża

i

Autor: pixabay

KLOMB BARBARY pełen róż, goździków i smagliczek pojawił się przy Dworku Dąbrowskiej w Russowie

2024-03-11 13:25

Róże, smagliczki czy goździki rozkwitną przed Dworkiem Marii Dąbrowskiej w podkaliskim Russowie. Otwarto tam właśnie "klomb Barbary" z powieści "Noce i Dnie".

Ogród przy Dworku Marii Dąbrowskiej w podkaliskim Russowie będzie jeszcze piękniejszy. Właśnie otwarto tam "klomb Barbary". Posadzone mają być róże, smagliczki czy goździki. Maria Dąbrowska w Russowie spędziła dzieciństwo i młodość i wiele wątków ze swojego życia przeniosła do słynnych "Noce i Dni". Jednym z nich był właśnie klomb, którym w powieści zajmowała się jej główna bohaterka - Barbara. Teraz postanowiono, by nasadzenia odtworzyć. 

Przed gankiem od strony północnej został odtworzony klomb Barbary z bardzo dużą różnorodnością, jeżeli chodzi o kwiaty, no i oczywiście róże, bo jak Dąbrowska wspominała i tak jest napisane w "Nocach i Dniach", Barbara była bardzo dumna ze swojego klombu i zawsze w dworze były świeże kwiaty z tego klombu - smagliczki, goździki, turki, róże i wiele wiele innych gatunków - mówi kierowniczka muzeum Renata Ziętek.

Gdy wiosna się rozkręci planowane jest dosadzenie jeszcze innych gatunków roślin.

dworek

i

Autor: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie/fb