To ostra choroba dróg oddechowych, na którą często chorują dzieci, ale i tez dorośli. Mowa o krztuścu. W tym roku Sanepid w Kaliszu odnotował już ponad 30 przypadków zachorowań.
Charakterystyczną cechą krztuśca jest napadowy, męczący, szczekający kaszel z wykrztuszaniem lepkiej wydzieliny. Tak naprawdę pierwszy okres jest taki niecharakterystyczny. Występuje nieżyt nosa, może wystąpić zapalenie spojówek, gardła i dopiero w następnej kolejności pojawia się kaszel. Ten kaszel może trwać od 2 do 4 tygodni, a nawet do dwóch miesięcy – mówi nam Mariola Ratajczyk, kierownik Sekcji Epidemiologicznej w kaliskim sanepidzie.
Krztusiec może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i dla tych, które nie były na krztusiec szczepione.
Po krztuścu mogą pojawiać się powikłania. Najczęściej jest to ropne zapalenie płuc, ostre zapalenie ucha środkowego. Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i dla dzieci, które z racji przekonań rodziców nie są zaszczepione przeciwko krztuścowi – dodaje Mariola Ratajczyk.
Dlatego specjaliści zachęcają do szczepień, które mogą uchronić przed chorobą. Według kalendarza trzy dawki szczepień podawane są między 2 a 6 miesiącem życia. Dawka uzupełniająca jest między 16 a 18 miesiącem życia. Dawki przypominające są w 6 i 14 roku życia.
By przypadek krztuśca został zarejestrowany, oprócz badań klinicznych, konieczne jest wykonanie badań serologicznych w 3 lub 4 tygodniu choroby. Wykonywany jest wtedy poziom przeciwciał. W potwierdzonych przypadkach obserwuje się czterokrotny ich wzrost. Można wykonać także badanie bakteriologiczne, które należy zrobić we wczesnym stadium choroby. Pobierany jest wtedy wymaz z tylnej ściany jamy gardłowo-nosowej.