zegar kalisz serbinowska

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza, materiały prasowe Demontaż zegara przy Serbinowskiej

ciekawostki

Kalisz: symbol miasta trafił do zegarmistrza

2023-08-07 9:01

Przez lata chodził, jak chciał. Teraz wreszcie pokaże właściwą godzinę. Zegar stojący przy skrzyżowaniu ulic Serbinowskiej i Górnośląskiej w Kaliszu zostanie naprawiony.

Mechanizm już zdemontowano. Urządzenie przejdzie teraz kompleksową naprawę.

- Zegar zostanie wypiaskowany, a rama wyczyszczona i pomalowana. Zostaną też zamontowane nowy mechanizm i tarcze. Aby uruchomić zegar, konieczne jest też wykonanie nowego przyłącza kablowego z sieci zasilającej sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Serbinowskiej i Górnośląskiej

- mówi Katarzyna Ciupek z Urzędu Miasta Kalisza.

Urządzenie ma być naprawione i ponownie zamontowane na cokole do końca września tego roku. Zmieni się także sam teren wokół: przybędzie zieleni.

Zegar stoi u zbiegu ulic Górnośląskiej i Serbinowskiej od blisko 50 lat. Ufundowali go w 1974 roku pracownicy WSK Kalisz. To jeden z symboli miasta. O tej okolicy mówi się: „pod zegarem”.

Odrestaurowanie i uruchomienie mechanizmu ma kosztować 35 tysięcy zł. Naprawą zajmuje się firma z Czernicy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE