Kalisz. Świętuj Niepodległość w Bibliotece

i

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Kalisz. Świętuj Niepodległość w Bibliotece

2023-11-10 12:40

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka włącza się w obchody Święta Niepodległości. I zaprasza do filii nr 6, która połączona jest z Izbą Pamięci Szczypiorna oraz do filii nr 4.

W filii nr 6 odbędzie się premierowa prezentacja „Kroniki Obozu" z 1917 roku. Mówi Robert Kuciński, dyrektor asnykowej biblioteki.

To kilkudziesięciostronicowa Kronika Obozu Legionistów Piłsudskiego podpisana przez kapitana Stanisława Tessaro, który w Szczypiornie pełnił funkcję konspiracyjnego komendanta obozu. Będzie można obejrzeć oryginał kroniki, a także świeżutki film dokumentalny autorstwa pani kierownik Marii Kubackiej-Gorweckiej pt. „Stanisław Tessaro – kronikarz dziejów Szczypiorna”.

Oprócz tego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć filmy „Ze starego albumu” – ciekawostki z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz trzyodcinkowy cykl „Tu rodziła się niepodległość”. W filii nr 6 czekają również wystawy. Dodaje Robert Kuciński.

Wystawy stałe poświęcone temu ciekawemu pograniczu zaborów oraz szczypiorniakowi, czyli piłce ręcznej, a także okazjonalna ekspozycja poświęcona Aleksandrze Piłsudskiej.

Do Filii nr 4 w sobotnie popołudnie trafią zaś uczestnicy gry miejskiej „Ścieżki wolności” przygotowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W placówce przy alei Wolności 27 czekały będą na nich nie tylko tyleż trudne, co ciekawe zadania, ale także bibliotekarze w strojach z epoki.

QUIZ: Co Wiesz o Polsce? Prawdziwy patriota zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł nosi pierwszy Hymn Polski?