KULTURA

Kalisz. „Próba 5” w Tarasinie ZDJĘCIA

2024-10-11 12:58

„Próba 5” - to wystawa laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych. Od czwartku, 10 października można ją oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

W tegorocznej edycji wzięło udział 129 artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Chin oraz Wietnamu nadsyłając swoje autorskie propozycje. Jury w składzie: prof. Katarzyna Józefowicz, prof. Szymon Wróbel, Ewa Łączyńska-Widz, Jadwiga Charzyńska, dr Joanna Dudek, zakwalifikowało do udziału w wystawie pokonkursowej 14 projektów artystek i artystów.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina można oglądać prace artystów: -

„Stream Freesolo” Filipa Bruchnalskiego,

- „Cząstka czerni” Michała Bugzela,

- „Dotyk śmierci” Karoliny Dżbik,

- „Galeria na Ziemi” Barbary Hubert,

- „Proteza” Jakuba Jakubowicza,

- „Nauczyciel” Artura Janasika/Rutra Kisanaja,

- „Stajemy się” Ewy Jaworskiej,

- „Schlafender Löwe” Przemysława Jeżmirskiego,

- „Dowód” Katsiaryny Kardash,

- „bez tytułu – 23-04 z cyklu … (NIEOZNACZONE)” Jerzego Muszyńskiego,

-„ This Exhibition does not exist” O.W.L. Kolektywu,

- “Left Hand Excercises” Martyny Rzepeckiej,

- „Witaj smutku” Oli Sikory,

- „Kiełbasa Wyborcza z Orlenu” Alberta Wrotnowskiego.

Stworzyłem performance art. Wykonałem to na parkingu szkoły, bo byłem nauczycielem. To była próba podniesienia 25 krzeseł. Tylu miałem uczniów jako wychowawca. I to jest jakby metafora, czy symbol pokazania, z czym się boryka nauczyciel na co dzień, jakie ma role. Chciałem pokazać, że podniesienie krzeseł w krótkim czasie oznacza pociągnięcie uczniów za sobą. Należy im pomóc, nie zostawiać ich – mówi Artur Janasik/Rutra Kisanaja jeden z nagrodzonych.

Nagrodę główną otrzymała Katsiaryna Kardash za pracę „Dowód”. To zbiór 12 wideo-performance. Każdy z nich przedstawia po jednej z pieśni białoruskiego roku kalendarzowego.

Moja praca jest o tożsamości narodowej Białorusi. Jestem Białorusinką. Po przyjeździe do Polski miałam do czynienia z różnymi opiniami na temat naszej tożsamości narodowej. Chciałam w tej pracy pokazać, czym jest prawdziwa tożsamość białoruska. To są piosenki białoruskie obrzędowe i poza obrzędowe, które pochodzą jeszcze z czasów przed chrześcijańskich. Łącznie to 12 piosenek, które określają cały rok kalendarzowy. Zaczynając od wiosny i kończąc zimą. One uczestniczyły w najważniejszych rytuałach tego cyklu – tłumaczy Katsiaryna Kardash.

Nagrodzone prace można oglądać w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu do 28 listopada.

Quiz. Znani ludzie i historyczne wydarzenia. Dopasuj je do siebie. Za 8 punktów bijemy brawo

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym królem Polski?