Jedną z nagród otrzymał Łukasz Glapka za instalację video pt. „List do dziewczynki w czerwonej sukience”. Artysta odświeżył nagranie sprzed kilkudziesięciu lat:
- Nie jestem twórcą tego nagrania, a odkrywcą. Zdigitalizowałem je, stworzyłem do tego dźwięk. To jest hołd dla tego, jak zapisujemy swoje wspomnienia i jak je też tracimy. Zafascynowała mnie postać tej dziewczynki i pomyślałem, że nawet nie jest świadoma, że straciła jakieś wspomnienie. Filmował ją prawdopodobnie ojciec i ona już tego wspomnienia nie ma, a ja tą pracą próbuję jej to zwrócić. A archiwalne klisze można znaleźć nawet na ulicy, niedawno znalazłem na ulicy Grodzkiej skrzynkę z projektorem i dwoma szpulami, gdzie znowu zdobyłem czyjeś wspomnienia. A taśmę z nagraniem dziewczynki mam od dziesięciu lat, ale dopiero trzy lata temu zacząłem z tym coś robić. Widzimy tam kultowe „grzybki” – fontannę, której już nie ma, plac, ówczesną motoryzację. Nagranie ma 40-50 lat. To ciekawostka też dla naszego miasta.
Łukasz Glapka otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza, którą jest zakupu wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej. Pracę wyróżniono „za zaskakującą metafizykę pamięci miejsca i czasu, za niezwykły hołd dla trwania przypadku spotkania”. Dzieło spodobało się także publiczności, która przyznała artyście swoją nagrodę, ex aequo z pracą Sylwii Owczarek.
Nagrodę Główną - zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu - zdobyła Małgorzata Łuczyna, autorka tryptyku wideo „Eol” z 2022 roku, "za artystyczną wrażliwość na aktualne problemy współczesnego świata, erudycyjnie wpisane w kontekst kultury europejskiej".
Wiktor Jerzy Jędrzejak, autor pracy „Polska węglem stoi – ilustracja do słów Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” z 2023 roku, został laureatem Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jaką jest wystawa w MOZK w Kaliszu w 2024 roku, za „dosłowność” rzeczywistości, która staje się inspiracją do tworzenia”.

i
Wyróżnienia honorowe otrzymali: Ziemowit Fincek, Marek Jakuszewski, Adrian Kempa, Elena Ovcharova i Paula Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Kinga Popiela, Zofia Szada-Borzyszkowska, Tomasz Wolff, Adrian Wykrota oraz Shuai Zhang.
„Akumulacje” w „Tarasinie” odbyły się już po raz czwarty. Prace były prezentowane w galerii i w kaliskim muzeum.
Polecany artykuł: