szpital kalisz

i

Autor: szpital kalisz/fb

zdrowie

Kalisz. Nowy sprzęt dla szpitala przy Toruńskiej

2023-10-05 8:08

Jeszcze w październiku do szpitala przy ulicy Toruńskiej w Kaliszu trafi nowoczesny mammotom. Szefostwo placówki podpisało właśnie umowę na zakup, dostawę i uruchomienie urządzenia.

Kolejny sprzęt dla szpitala w Kaliszu. Konkretnie dla onkologii przy Toruńskiej. Jeszcze w październiku trafi tu MAMMOTON.

Urządzenie służy do precyzyjnej diagnostyki zmian zlokalizowanych w piersi. Za pomocą mammotonu pobiera się wycinki podejrzanej tkanki do badania histopatologicznego.

- Mammotomia jest wykonywana przy użyciu specjalnego urządzenia wytwarzającego próżnię oraz igły biopsyjnej o długości 3 mm wyposażonej w mechanizm rotacyjny, dzięki któremu istnieje możliwość pobrania kilku próbek materiału tkankowego z jednego nakłucia. Wymaga jedynie ok. 3 mm nacięcia skóry, które pozwala na usunięcie i ocenę pod mikroskopem zmiany wielkości od 1 mm do kilku centymetrów.

W trakcie mammotomii lekarz na monitorze ultrasonografu kontroluje zakres badania lub usuwania zmiany.

Co ważne - zabieg nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych. Mammotomia pozostawia jedynie niewielką bliznę, a pacjentka nie wymaga hospitalizacji - informuje kaliskie szpital.

I teraz takim sprzętem dysponować będzie placówka.

Koszt zakupu to ponad 52 tysiące złotych. Zakup dofinansowała Unia Europejska.

Quiz dla fanów Michała Wiśniewskiego. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 12
Z kim Michał Wiśniewski założył zespół Ich Troje?