Nowoczesne miniaturowe ramię ortopedyczne testują lekarze ze szpitala w Kaliszu. To jedna z czterech w Polsce placówek, która prowadzi badania nad urządzeniem, które w przyszłości ma pomóc w operacjach wydłużania nóg po wymianie stawu biodrowego.
- Ramię opracowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej, jest już po pierwszych testach i jest bardzo pomoce - dla lekarzy i pacjentów – mówi Ireneusz Urbaniak, kierownik kaliskiej ortopedii.
Jednym z nierozwiązanych problemów jest asymetria kończyn, tzn. kończyny są w niewielkim stopniu ale różnej długości. To jest dla pacjentów bardzo duży problem, to również daje dolegliwości bólowe, bardzo duży dyskomfort psychiczny, jak również może prowadzić do skoliozy czyli skrzywienia kręgosłupa. Na ten problem odpowiedzieli naukowcy z Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego. Plusem tego urządzenia jest to, że daje ogromne korzyści dla pacjenta bez żadnego ryzyka, minusem jest to, że zabieg trwa kilka minut dłużej. Ale to w sumie żaden minus. Do końca roku w czterech szpitalach, w którym łącznie z naszym oddziałem, to urządzenie jest badane - ma zostać przetestowanych w sumie 200 pacjentów. My się bardzo cieszymy, że uczestniczymy w tych badaniach. To duże wyzwanie i duża nobilitacja dla nas. I na pewno lepsze rozwiązanie dla pacjentów.
Testy mają zakończyć się w październiku.
Później urządzenie ma zostać opatentowane i trafić do szpitali na całym świecie.