laboratorium sztuki

i

Autor: fot. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Laboratorium Sztuki przy ul. Śródmiejskiej 31 w Kaliszu

kultura

KALISZ. Laboratorium Sztuki z młodymi twórcami

2024-07-04 14:36

Będzie to "pierwszy z wernisaży młodej sceny artystycznej" w tym miejscu. W Laboratorium Sztuki w Kaliszu swoje prace pokażą Marcin Adamski, Agata Jankowska i Sara Świderska. Wernisaż już 5 lipca.

„Prześwietlenia” Marcina Adamskiego, „FOR-MY” Agaty Jankowskiej i „ODDECH” Sary Świderskiej powstały w Pracowni Intermediów w 2024 roku ramach autorskich dyplomów licencjackich. To multimedialne instalacje artystyczne.

„Prześwietlenia” Marcina Adamskiego

„to osobiste wycinki z pamięci, fragmenty historii, odczucia wartości, które są grą osobistych naświetleń. Przenikają się, dając coraz to głębszy sens i obraz. Prześwietlenia są metaforą naszego wewnętrznego krajobrazu, gdzie każda warstwa odsłania fragmenty dzieciństwa, ukryte w pamięci (tak jak kości w ciele). Instalacja zaprasza do interakcji i osobistej interpretacji, tworząc przestrzeń, w której przeszłość splata się z teraźniejszością. Pamięć w obszarze sztuki nie polega tylko na statycznym i liniowym zachowaniu przeszłości, ale także na jej reinterpretacji i deformacji. (…) Kości, choć są fundamentalnym elementem naszego ciała, nie są niezmienne. Przeciwnie, podlegają procesom ciągłej odbudowy i zmiany. Podobnie nasze wspomnienia i doświadczenia, które tworzą wewnętrzny spójny obraz. A to co na pozór trwałe i stałe, jest w rzeczywistości w ciągłym ruchu i transformacji. Instalację, niczym grę tworzy zestaw fotografii i video art".

Prześwietlenia Marcin Adamski

i

Autor: Marcin Adamski, materiały promocyjne Prześwietlenia Marcin Adamski

Tworząc instalacje artystyczne Agata Jankowska konstruuje i kontynuuje przestrzeń niematerialną prezentowania form cielesnych w sztuce nowoczesnej, nasyca „FOR-MY” własną cielesnością i oddaje przestrzeń poznaniu i doświadczaniu.

Formy opowiadają o niej, wyrażają językiem sztuki to kim jest. Każdy z nas składa się z różnych form, to w jaki sposób wyrażamy siebie zależy od nas samych. FOR-MY są wolne od znaczeń, pozostawiają odbiorcy przestrzeń do własnej interpretacji i odczuwania. Na instalację artystyczną FOR-MY składają się kompozycje malarskie oraz rzeźbiarskie, inspirowane twórczością Katarzyny Kobro oraz autorskie fotografie.

formy

i

Autor: For-my Agata Jankowska, materiały promocyjne For-my Agata Jankowska

„Oddech” Sary Świderskiej to instalacja, która zwraca uwagę na jeden z największych problemów XXI wieku jakim jest nadmierna produkcja odpadów plastikowych.

Wiemy, że plastikowe drobinki zanieczyszczają wodę pitną, ogromne skupiska śmieci na oceanach degradują proces fotosyntezy i niszczą podwodne życie.  Ciągle wybuchające pożary sprawiają, że toksyny ze spalania plastiku krążą w powietrzu.  Jednak nikt dziś nie zrezygnuje z protez drukowanych z drukarek 3D i plastikowych elementów medycznych. Nie wyrzucimy komputerów, słuchawek i części w samolotach. Możemy tylko spróbować ograniczyć  produkcję odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, bo chociaż nie da się ich całkowicie wyeliminować  z naszego życia to wciąż jesteśmy w stanie zmniejszyć ich ilość.

W instalacji, na którą składają się video art, fotografie, obiekty plastikowych płuc i dźwięk oddychania, Sara Świderska pokazuje dwoistość naszych działań. Jak wdech i wydech potrafimy stworzyć rzeczy dobre i niszczące nasz świat. Niech każdy oddech będzie chwilą świadomej refleksji…

Oddech Sara Świderska

i

Autor: Oddech Sara Świderska, mat. promocyjne Oddech Sara Świderska

Wernisaż wystawy już w piątek, 5 lipca 2024 o 18:00 w Laboratorium Sztuki przy ul. Śródmiejskiej 31.

Laboratorium Sztuki to nowa przestrzeń Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Działa od 18 maja 2024.

Powstała ona na potrzeby pracy z dziećmi, uzdolnioną młodzieżą, osobami dojrzałymi, które fascynują się sztuką współczesną i chcą pracować pod okiem profesjonalnych edukatorów i artystów. To także project room Galerii, w którym możliwe będą spontaniczne wystawy, spotkania performatywne, koncerty itp.

Wystawę "Intermedia 2024" będzie można zobaczyć także od 8 do 10 lipca, w godzinach od 10.00 do 18.00.