Kalisz. Kolejne sondaże za miejskie pieniądze

i

Autor: mraj na zdj. Barbara Oliwiecka i Eskan Darwich, kaliscy radni klubu Polska 2050

SAMORZĄD

Kalisz. Kolejne sondaże za miejskie pieniądze

2023-08-18 9:33

Miasto Kalisz przeprowadza kolejny sondaż wśród mieszkańców. Pytania zadawane kaliszanom dotyczą preferencji politycznych. I nie są to tanie badania. Bo łącznie Miasto zapłaci za nie blisko 100 tysięcy złotych. Taki sposób wydawania pieniędzy nie podoba się radnym klubu Polska 2050. Zwłaszcza, gdy w Kaliszu jest wiele innych potrzeb.

Na który z komitetów wyborczych oddałby pan/oddałaby pani głos w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę? Jak określiłby pan/określiłaby pani swoje poglądy polityczne? m.in. takie pytania pojawiają się w sondażu, który przeprowadzany jest wśród kaliszan.

To jest badanie opinii publicznej, które zlecił prezydent Krystian Kinastowski współpracujący z partią Bezpartyjni Samorządowcy. Wniosek jest jeden - Bezpartyjni Samorządowcy z pieniędzy samorządowych finansują badania partyjne, bo postawione pytania dotyczą funkcjonowania partii politycznych w Polsce i przygotowywania się do wyborów parlamentarnych - mówi radna Barbara Oliwiecka z klubu Polska 2050.

Radna Oliwiecka w tej sprawie złożyła interpelację.

Otrzymałam bulwersującą odpowiedź, że samorząd nie miał wpływu na treść pytań. Pytania zostały przyjęte odgórnie przez firmę przeprowadzającą badanie. Zawnioskowaliśmy o umowę podpisaną z jednostką wykonującą to badanie. Tam jest jasno napisane, że wykonawca konsultuje z zamawiającym zakres badania opinii publicznej – tłumaczy radna Oliwiecka.

Co ciekawe, jak się okazuje wyniki badań przeprowadzone w 2023 roku będą znane z grudniu 2023 roku.

My tego nie kupujemy. Na co prezydentowi badania dotyczące wyborów parlamentarnych w październiku, których wyniki ma poznać w grudniu - mówi radna Polska 2050.

Eskan Darwich radny klubu Polska 2050 uważa, że finansowanie sondaży z budżetu miasta to marnotrawstwo pieniędzy zwłaszcza, że w Kaliszu jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, a pieniędzy brakuje. 

Panowie prezydenci z partii o nazwie Bezpartyjni Samorządowcy wydają prawie 100 tys. zł na sondaż partyjni, z budżetu miasta Kalisza, akurat kiedy sytuacja budżetowa jest trudna. Brakuje pieniędzy na edukację, na sport, remonty i wiele innych rzeczy. W mojej ocenie jest to marnotrawstwo środków publicznych, zwłaszcza kiedy musieliśmy w trybie nadzwyczajnym ratować sytuację finansową w Kaliskich Liniach Autobusowych, żeby przesunąć środki przeznaczone na inwestycje. Kwota przeznaczona na badania przez te 2 lata, to kwota, której brakuje by zbudować plac zabaw i ogrodzenie w Publicznym Przedszkolu nr 19 z oddziałami specjalnymi, o co rodzice proszą od wielu lat – uważa radny Darwich.

Badania sondażowe są składową projektu pn. „Barometr Kaliski”, w ramach którego Miasto Kalisz wykupiło usługę przeprowadzenia jednego badania ilościowego zrealizowanego metodą CATI (telefoniczną) na grupie 1000 pełnoletnich mieszkańców Kalisza oraz trzech badań ilościowych wykonanych metodą CATI na próbie 500 pełnoletnich mieszkańców Kalisza, jak również dwóch badań fokusowych (FGI) na próbie 6-8 mieszkańców Kalisza. W ubiegłym roku Miasto Kalisz wydało na przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców blisko 80 tysięcy złotych.

Kto był kim w PRL-u? Dasz radę rozwiązać ten QUIZ historyczny?

Pytanie 1 z 12
Kto ogłosił wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981?