znicz

i

Autor: pixabay

nekropolie

Kalisz. Cmentarz Żydowski będzie otwaty cały przyszły tydzień

2023-10-26 7:33

Cmentarz żydowski w Kaliszu będzie otwarty przy okazji Wszystkich Świętych. W tradycji judaistycznej nie ma takiego święta, ale z powodu zainteresowania nekropolią - już od kilku lat jest ona w tym czasie otwarta.

Można zapalić znicze na cmentarzu żydowskim w Kaliszu. Mimo, że Żydzi nie obchodzą Święta Zmarłych, kaliska nekropolia - jak co roku o tej porze - zostanie otwarta i to  już w poniedziałek - 30. października.

Tak jak w latach poprzednich bramy cmentarza będą otwarte ale nie tylko 1 listopada, już zaczniemy od 30 października, bo szkoły też przychodzą i po 1 listopada też przychodzą, dlatego myślę, że cały ten tydzień, pierwszy tydzień listopada bramy będą otwarte, każdy będzie mógł przyjść zapalić znicz, odwiedzić czy zostawić kamień, Wiemy, że dla mieszkańców Kalisza i gości to miejsce, w którym chcą się zatrzymać w tym listopadowym czasie. Nekropolia jest uporządkowana, na bieżąco prowadzone są prace porządkowe.

Mówi nam opiekunka cmentarza Halina Marcinkowska.

Cmentarz żydowski przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu powstał 104 lat temu. Ale znajdują się na nim macewy z XVIII i XIX wieku przeniesione ze starej nekropoli, którą zniszczyli hitlerowcy podczas II Wojny Światowej.

Najprzystojniejsi polscy aktorzy wszech czasów. Czy rozpoznasz ich po zdjęciach? Quiz

Pytanie 1 z 10
Kto to jest?
Paweł Deląg