pln

i

Autor: pixabay

Zabytki

​Kaliska Katedra i siostry Nazaretanki dostaną pieniądze na renowacje zabytków - co zostanie zrobione?

2024-04-09 12:52

Prawie 1,6 mln złotych na ratowanie zabytków. Właśnie takie pieniądze trafią do Kaliskiej Katedry i sióstr Nazaretanek. Środki pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ochrona zabytków”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił wyniki I naboru wniosków o dotacje z programu „Ochrona zabytków” na 2024 rok. Wśród tych pozytywnie rozpatrzonych znalazły się aplikacje dwóch kaliskich beneficjentów: to Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja oraz Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. 

Ponad 1 milion 100 tysięcy złotych otrzymała Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja. Pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie i restauratorskie: elewacji Katedry (227 tysięcy złotych) oraz muru obronnego miasta pomiędzy ulicami Kanonicką i Szklarską (883 tysiące złotych). 475 tysięcy złotych otrzymało z kolei Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Dom Zakonny w Kaliszu. Te środki pomogą sfinansować konserwację malowideł i wypraw na terenie XVII-wiecznego Klasztoru poreformackiego - informuje miasto Kalisz.

Dotację, ale już od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków otrzymał również Klasztor OO. Franciszkanów. Wysokość dofinansowania to 62 tys. zł i z tych pieniędzy będzie realizowany kolejny etap prac konserwatorskich przy ołtarzu bocznym pw. św. Franciszka z Asyżu w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu.

Sonda
Czy NATO jest nam potrzebne?