Apelują lekarze, apeluje policji - o mądrą jazdę na hulajnodze elektrycznej. Tylko w ostatnich dniach do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim trafiło kilkoro nastolatków z urazami głowy po tym jak upadło jadąc na hulajnodze. Tutaj sprawdziłby się kask, który jednak w Polsce w tym przypadku nie jest wymagany prawem.
Prawo jednak narzuca konkretne zachowanie podczas jazdy na tym jednośladzie - mówi Ewa Golińska Jurasz, z komendy policji w Ostrowie.
Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko w kilku przypadkach. I musi poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, oczywiście musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Nie można też przewozić innych osób na hulajnodze elektrycznej, co - niestety - jest nagminne. A to nie tylko mandat - 300 złotych, ale też większe urazy w przypadku upadku.
Policja w Ostrowie zapowiada - w najbliższym czasie - szerszą akcję profilaktyczną w zakresie korzystania z hulajnóg elektrycznych.
Poniżej kilka podstawowych ZASAD:
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
- kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
[...]
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają m.in.:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
Hulajnoga elektryczna: parkowanie
- dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Za: KPP w Ostrowie Wielkopolskim
Źródło: Hulajnogi elektryczne pod lupą policji! Chodzi o bezpieczeństwo użytkowników