sąd

i

Autor: pixabay

"Hajlowali" po meczu. Będą pracować społecznie. Jest wyrok sądu w Kaliszu [POSŁUCHAJ]

2021-03-30 8:48

Winni propagowania faszyzmu. Jest trzeci wyrok ws. dwóch mieszkańców Kalisza, którzy we wrześniu 2017 roku - pozowali do zdjęć z prawą ręką wyciągniętą w górę w geście hitlerowskiego pozdrowienia. Fotografia trafiła na profil jednego z nich - na facebooku. W marcu 2019 Sąd Rejonowy ich uniewinnił. A pół roku później Sąd Okręgowy - ten wyrok uchylił. Teraz zapadł trzeci, skazujący, wyrok w tej sprawie.

Sąd w Kaliszu skazał dwóch mężczyzn na kary ograniczenia wolności - na 10 i 8 miesięcy - poprzez prace społeczne po 30 godzin w miesiącu.

- Wina mężczyzn nie budzi wątpliwości - mówiła sędzia Anna Zawiślak.

W ocenie sądu zdjęcie to jest zaplanowane, wykadrowane. Oskarżeni stoją wyprostowani. Mają ręce wyciągnięte w geście tzw. hitlerowskiego pozdrowienia oraz trzymają flagę zawierającą tzw. krzyż celtycki. Mimo, iż krzyż celtycki miał pierwotnie inne znaczenie obecnie nie budzi wątpliwości iż został zawłaszczony przez wszelkie ruchy neonazistowskie, skinheadowskie czy skrajnych nacjonalistów. W świetle historii naszego kraju, zakresu zniszczeń i traum wojennych, które odcisnęły piętno na całych pokoleniach niemożliwym jest przypisanie mu innego rodzaju znaczeń. Należy też zwrócić uwagę, że mimo toczącego się od dawna procesu, oskarżeni nie podjęli działań zmierzających do zmiany swojej postawy i zweryfikowania poglądów, a przede wszystkim do poszerzenia wiedzy historycznej na temat wojny.

Wina oskarżonych nie budzi wątpliwości - mówi sędzia Anna Zawiślak

Oskarżeni mają także zapłacić po tysiąc złotych na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym.

Wyrok nie jest prawomocny.

W sprawie był także trzeci oskarżony, który umieścił fotografię z niemieckim pozdrowieniem w internecie.

Ten mężczyzna został skazany w pierwszym procesie. Wobec mężczyzny - karę 8 miesięcy ograniczenia wolności prawomocnie podtrzymał w listopadzie 2019 roku Sąd Okręgowy w Kaliszu.

We wrocławskim zoo urodziła się żyrafa siatkowana