Sąd

i

Autor: Pexels

Policja

Głośna sprawa powraca. Uprawomocnił się wyrok skazujący przeciwko sekretarzowi Jarocina

2023-11-25 12:29

Zapadł prawomocny wyrok przeciwko sekretarzowi Jarocina Mariuszowi G. Sąd uznał winę oskarżonego – powiedziała w sobotę PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Edyta Janiszewska.

Sekretarz Jarocina stanął ponownie przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu zakończyła się apelacja sekretarza gminy Jarocin. Sąd utrzymał w mocy skazujący wyrok pierwszej instancji, który zapadł przed Sądem Rejonowym w Jarocinie. Sprawa dotyczy przetargu z 2018 r., ogłoszonego przez urząd miejski w Jarocinie, polegającego na wyłonieniu firmy mającej świadczyć usługi promocyjne na rzecz jarocińskiego samorządu.

Postępowanie wygrała agencja z Jarocina, która w ocenie komisji przetargowej złożyła najkorzystniejszą ofertę. Umowę w imieniu urzędu popisał sekretarz miasta. W sprawie zawiadomiono prokuraturę w Jarocinie. W zawiadomieniu wskazano, że sekretarz nie powinien był podpisywać umowy, ponieważ wcześniej był prezesem i dyrektorem finansowym agencji.

Podczas śledztwa okazało się, że „zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych od momentu ustania powiązań z danym podmiotem gospodarczym muszą upłynąć 3 lata, by móc rozstrzygać sprawy z zakresu zamówień publicznych, w których dana firma występuje" - wyjaśniał wówczas PAP rzecznik prasowy Prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Karolina B. prawomocnie skazana. Sąd obniżył wyrok za zabójstwo Igora

Działał na szkodę gminy. Co mu grozi?

Prokuratura postawiła sekretarzowi dwa zarzuty dotyczące działania na szkodę interesu gminy. Pierwszy dotyczył złożenia nieprawdziwego oświadczenia o braku istnienia okoliczności powodujących wyłączenie go z postępowania przetargowego. Drugi dotyczył tego, że pełniąc funkcję funkcjonariusza publicznego nie dopełnił obowiązku złożenia oświadczenia o wyłączeniu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, co skutkowało działaniem na szkodę interesu publicznego gminy Jarocin.

Oskarżony nie przyznał się do winy. W sądzie powiedział, że kiedy podpisywał oświadczenie o braku przeszkód do udziału w postępowaniu przetargowym, nie był świadomy, że agencja, z którą był wcześniej związany, złożyła swoją ofertę. Przyznał też, że kiedy już wiedział, jakie firmy złożyły oferty, nie wycofał się z procedury przetargowej i nie zmienił wcześniej złożonego oświadczenia.

Oskarżonemu groziło do 3 lat więzienia. Sąd Rejonowy w Jarocinie uznał jego winę i skazał na grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł. Mariusz G. złożył apelację do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Sonda
Widziałeś/aś kiedyś policjantów w akcji?