sąd

i

Autor: pixabay

Dlaczego kaliski sąd zwlekał z informacją o wyroku wójta?

2022-04-28 7:25

Nie było złej woli, ale było naruszenie prawa. Znamy odpowiedź sądu w Kaliszu w sprawie zwłoki w w powiadomieniu Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu o prawomocnym wyroku na wójta gminy Żelazków, który skutkował wygaśnięciem jego mandatu.

Sąd Rejonowy zrobił to dopiero po ponad roku. A powinien tuż po uprawomocnieniu się wyroku.

Pominięcie ze strony sądu powyższego obowiązku nie miało charakteru zamierzonego i celowego, a po dostrzeżeniu tego faktu sytuacja została niezwłocznie wyjaśniona i konwalidowana. W szczególności zasadniczą przyczyną opisanego pomięcia było ze strony sądu było przekonanie, że okolicznością dyskwalifikującą do pełnienia funkcji publicznych przez wójta jest skazanie za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego ale na karę pozbawienia wolności. To stanowi zasadę. Powyższe spowodowało nieuwzględnienie przez sąd znowelizowanej treści Kodeksu Wyborczego - mówi sędzia Edyta Janiszewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Prezes Sądu Rejonowego Anna Krysicka jest jednocześnie Komisarzem Wyborczym.

Do wyjaśnienia sprawy wezwało Prezeskę Sądu Rejonowego Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednocześnie Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu został zobowiązany do zbadania we wszystkich sądach rejonowych w okręgu kaliskim wykonywanie obowiązku zawiadamiania właściwych organów na zgodnie z Kodeksem Wyborczym.

Sylwiusz Jakubowski przestał być wójtem 12 kwietnia tego roku. Powinien w grudniu 2020.

Nowe wybory w Żelazkowie planowane są na lipiec.

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE