wyrok

i

Autor: MaRaj

Diecezja ma zapłacić za czyny księdza H. Jest wyrok sądu w Kaliszu

2022-05-23 15:29

300 tysięcy złotych ma zapłacić diecezja kaliska Bartłomiejowi Pankowiakowi, który w dzieciństwie był molestowany przez księdza H. Taka jest decyzja sądu cywilnego w Kaliszu, który w poniedziałek wydał wyrok w tej sprawie.

Mężczyzna najpierw z bratem, który również został przez księdza H. skrzywdzony - walczyli o milion złotych zadośćuczynienia. Ale brat się wycofał.

Bartłomiej chciał pół miliona złotych, sąd przyznał mu 300 tysięcy złotych plus odsetki od 2019 roku.

Zachowania księdza zostawiło trwałe ślady w psychice pokrzywdzonych - mówiła sędzia Arleta Konieczna. - Przez wiele lat nie potrafili o tym mówić. Zresztą nie było też atmosfery, by takie tajemnice ujawniać. Przez lata bracia nie wiedzieli, że oboje zostali skrzywdzeni. Bo po prostu się o tym nie mówiło.

Dziś w sądzie nie było żadnego z braci.

Diecezję Kaliską reprezentował ks. Marcin Załężny, który jednak komentować wyroku nie chciał.

Przyjmujemy ten wyrok z wielkim szacunkiem. Ale nie będziemy jej komentować. Zrobimy to dopiero, jak dostaniemy od sądu wypis wyroku i jego uzasadnienie. Wtedy pojawi się oficjalne oświadczenie.

Ksiądz H. to antybohater głośnego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Miał skrzywdzić wiele dzieci. Ale część spraw się przedawniła. Podczas procesu karnego kapłan przyznał się do winy i przeprosił. Kary jednak nie poniesie, bo zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu sprawa się całkowicie przedawniła.

Diecezja musi też zapłacić koszty sądowe oraz koszty obrońców obu braci.

Dzisiejszy wyrok sądu cywilnego nie jest prawomocny.

Quiz. Jakim alkoholem jesteś?

Pytanie 1 z 11
Która z tych cech charakteru najlepiej Cię opisuje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE