kościół, dłoń

i

Autor: pixabay

kościół

Diecezja Kaliska. Można zostać diakonem stałym. Ale musi być zgoda żony

2024-03-06 10:10

Diakonat stały w diecezji kaliskiej. Wprowadził go właśnie kaliski biskup ks. Damian Bryl. To formacja dla mężczyzn, którzy docelowo służyć mają w koście podobnie jak księża, ale będąc w stanie świeckim. Zgłaszać mogą się kawalerowie i mężowie. Ale w przypadku tych drugich potrzebna jest zgoda żony i najbliższej rodziny.

Diakoni stali w diecezji kaliskiej

Diakoni stali poszukiwani w diecezji kaliskiej. To mężczyźni, którzy pełnić będą posługę podobną do księży ALE – bez święceń kapłańskich. Mogą być to panowie nieżonaci. Lub tacy, którzy żony posiadają. ALE – na diakonat żona musi wyrazić zgodę. Oraz najbliżsi.

Bo taka funkcja łączy się z licznymi obowiązkami. A zanim zostanie się diakonem – trzeba przejść 3,5 roczne szkolenie. Po nim taka osoba kierowana jest do konkretnej parafii, w której służy.

Diakonat stały biskup kaliski powołał z początkiem tego roku. Chętnie mogą się zgłaszać do swoich parafii do 15 marca.

Czym jest diakonat stały? Kto może zostać diakonem stałym?

Diakonem stałym może zostać w Polsce mężczyzna żonaty – w wieku minimum 35 lat, z minimum 5-letnim stażem małżeńskim oraz mężczyzna bezżenny – w wieku minimum 25 lat. Może być to kawaler lub wdowiec.

Jak czytamy na stronie diecezji kaliskiej:

Diakonat nie stanowi części kapłaństwa i nie pociąga za sobą funkcji kapłańskich. Diakon jednak przynależy do hierarchii i w sobie właściwy sposób uczestniczy w działalności właściwej kapłaństwu hierarchicznemu. Jest on przeznaczony do pomocy kapłanom i służenia całej wspólnocie Kościoła (por. KKK 1554). Swoją misję wobec Ludu Bożego w diakonii słowa, liturgii i miłości wypełnia w łączności z biskupem i jego prezbiterami (por. KK 29; KPK, kan. 1008 i 1009 zmodyfikowany na mocy Motu proprio Benedykta XVI Omnium in mentem z 26 października 2009 r.). Na specjalne związanie diakona z biskupem wskazuje fakt, że w obrzędzie święceń tylko biskup wkłada na niego ręce (por. KKK 1569).

Zadania i obowiązki diakona stałego

Zadań i obowiązków diakon ma całkiem sporo.

To na przykład głoszenie słowa Bożego. Może głosić homilie i kazania, prowadzić katechezę parafialną oraz zgodnie z posiadanymi uprawnieniami może być zatrudniony w szkole, może asystować przy zawieraniu związków małżeńskich, czy przy chrzcie. Diakon stały musi też cały czas formować się duchowo i intelektualnie.

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?