Dębnica. Ryszard Strączkowski bohaterem dokumentu [POSŁUCHAJ]

2025-07-10 11:25

Gotowy ma być do końca roku. Film o Ryszardzie Strączkowskim z podostrowskiej DĘBNICY - nauczycielu, społeczniku, który sprowadził do Polski wielu repatriantów z Kazachstanu. Jego historię opowiada jego sąsiadka Maria Kapała.

film

i

Autor: pixabay

Projekt nosi tytuł W DRODZE DO KAZACHSTANU, a roboczy tytuł filmu to WĘDROWNE PTAKI.

Bohaterem jest Ryszard Strączkowski, obecnie już starszy pan, którego życiorys spokojnie mógłby posłużyć za scenariusz fabuły. Ale - przynajmniej na razie - powstaje dokument, za który wzięła się sąsiadka pana Ryszarda, Maria Kapała - wyjątkowo aktywna i twórcza mieszkanka Dębnicy, założycielka Fundacji Pracownia Wyobraźni.

Ze swoim  bohaterem pojechała do Kazachstanu i tam w dużej mierze nakręcony został materiał do tego reportażu.

To jest historia o Ryszardzie Strączkowskim, nauczycielu z Dębnicy, który jest podróżnikiem, obierzy światem, przygodobiorcą i przygododoświadczeniowcem. On był też moim nauczycielem hiszpańskiego i rosyjskiego i w momencie, kiedy stałam się filmowczynią, reżyserką, pomyślałam, że Ryszard to świetny bohater filmu.  A w związku z tym, że w wieku 80 lat planował swoją ostatnią podróż do Kazachstanu, stwierdziłam, że to jest świetny temat i jadę razem z nim.  No i tak się stało, że udało nam się zabrać pieniądze, pojechaliśmy do Pierwomajki, do Kazachstanu i tam nakręciliśmy film o polskiej mniejszości żyjącej nadal na kazachskich stepach. Co jest w tym filmie? W tym filmie przede wszystkim jest Ryszard i jego niezłomność ducha.  Film jest przede wszystkim o marzeniach, jego wielkim marzeniu powrotu do miejsca, gdzie czuł się najszczęśliwszy, bo to tam odnalazł siebie.  To tam spełniał się jako nauczyciel, jako społecznik, sprowadził niesamowitą ilość ludzi, polskich repatriantów do Polski.

Mówi Maria Kapała.

Prace nad obrazem trwają już około 1,5 roku. Plan jest taki, by do końca tego - film został skończony.

Obecnie trwa jego montaż, którym zajmuje się Dorota Roś, montażystka, absolwenta szkoły filmowej.

Ten film będzie się dzielił na dwie części. Będzie trochę tej dębnickiej rzeczywistości, którą udało mi się nakręcić, no i ta kazachska podróż. Tutaj zdjęcia robiła Magdalena Bojdo, znakomita operatorka filmowa, z czułym okiem. Będzie to około 20 minut - docelowo.

Na kiedy? Mam nadzieję, że pod koniec roku będzie premiera.

Chciałabym, żeby film pojechał na festiwale. To jest mój cel. To jest trochę trudne, bo ja produkuję ten film sama, własnym sumptem, poprzez Fundację Pracownia Wyobraźni, która działa w Dębnicy.

I produkcja, i reżyseria, i ogarnianie tych wszystkich rzeczy jest dość wymagającą sprawą. Nadal poszukuję środków na postprodukcję, czyli dźwięk i inne sprawy związane z rzeczami, które mają dopiąć ten projekt. Ale jestem bardzo dobrej myśli i jestem gotowa na premierę pod koniec roku.

Dokument ma być gotowy do końca roku - mówi autorka filmu Maria Kapała

Do projektu dołożył się m.in. powiat ostrowski.

Trzymamy kciuki za montaż i czekamy na premierę!

Dodamy tylko jeszcze, że to jeden z dwóch dokumentów realizowanych obecnie przez Marię. Drugi to film o Janie Mertce, pierwszym poległym powstańcu wielkopolskim. Ten obraz też ma mieć premierę na koniec 2025 roku.

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ
Pytanie 1 z 14
Ten przedmiot służył do:
Przedmioty z PRL
Źródło: Dębnica. Ryszard Strączkowski bohaterem dokumentu [POSŁUCHAJ]