Na ponowne otwarcie swojej ulubionej biblioteki czytelnicy z osiedla Dobrzec czekają już od blisko dziesięciu miesięcy. Czytelnia została zniszczona w lipcu zeszłego roku, po wybuchu bankomatu, który znajdował się w tym samym budynku. Siła eksplozji wybiła szybę z drzwi wejściowych do biblioteki, rozbiła lampy, zniszczone były meble i sprzęt komputerowy. Książki i meble pokrył drobny i niebezpieczny dla ludzi szklany pył z rozbitych szyb. Księgozbiór i pomieszczenie trzeba było oczyścić. Profesjonalne czyszczenie 17 tysięcy książek zajęło kilka tygodni. W międzyczasie ruszył remont zniszczonej siedziby. Teraz dobiega końca.
— Gdyby nie epidemia, to być może już zapraszalibyśmy czytelników na uroczyste otwarcie, ale pandemia spowolniła wiele prac, nie tylko remontowych, lecz i tych związanych z zakupem książek — mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.
Nie udało się znaleźć nowej, wygodniejszej siedziby dla czytelni. Biblioteka nie zmienia więc adresu. — Nadal będzie to kameralna filia, ale znacznie wygodniejsza, zarówno dla pracowników, jak i czytelników— podkreśla szef kaliskiej MBP. — Przede wszystkim będzie ładna, ciesząca oko, taka, w której chce się przebywać.
Biblioteka czeka teraz na meble, zamówione na wymiar, tak by maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń czytelni.
— Dobiega końca skontrum księgozbioru, na co składają się przede wszystkim książki oczyszczone z pyłu szklanego przez specjalistyczną firmę. To jest ponad 17 tysięcy woluminów. Są jeszcze książki z darów. Instytucje przekazały nam ponad tysiąc książek, czytelnicy — pół tysiąca — dodaje Robert Kuciński. — Mamy także pieniądze od czytelników. Przekazali nam prawie 900 zł, za które kupiliśmy już kilkadziesiąt książek.
Na razie nie wiadomo, kiedy biblioteki — a więc i filia na Dobrzecu — będą otwarte. Dyrektor kaliskiej MBP liczy, że do tego czasu remont pomieszczenia i porządkowanie księgozbioru będą już zakończone.
To właśnie na Dobrzecu czytelnicy z Kalisza najchętniej wypożyczali książki. Dziennie z tej biblioteki korzystało ponad 60 osób.
Polecany artykuł: