Bezpieczeństwo na lodzie

i

Autor: OSP Kalisz - Lis

Bezpieczeństwo na zamarzniętych akwenach. Co zrobić gdy zarwie się lód? Kaliscy strażacy radzą [AUDIO]

2021-02-16 17:30

​Zamarznięte stawy czy jeziora są niebezpieczne. Przekonał się o tym mężczyzna, pod którym zarwał się lód na rzece Prośnie. Spacer po takim zamarzniętym akwenie może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Dlatego kaliscy strażacy apelują o rozwagę i przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Spacer po zamarzniętym stawie, rzece lub jeziorze może przynieść tragiczne konsekwencje. Każdego roku pod lodem ginie kilkanaście osób. By nie doszło do tragedii należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Nie należy wchodzić na zamarznięte stawy tym bardziej jeziora bez opieki dorosłych. Należy sprawdzać prognozę pogody, gdyż dodatnia temperatura powietrza sprawia, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać twojemu zdrowiu. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, lecz natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Mówi mł. kpt. Szymon Zieliński, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Kiedy zauważymy, że pod osobą zarwał się lód należy w pierwszej kolejności powiadomić odpowiednie służby ratunkowe. Ważne jest także, by zadbać o własne bezpieczeństwo.

Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną może załamać się również pod tobą. Nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód. Do tonącego najlepiej zbliżać się czołgając po lodzie. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji szalik, grubą gałąź lub sanki spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

Dodaje Szymon Zieliński.

Wzywając pomoc należy dzwonić pod numer 112.

Co zrobić gdy zarwie się lód? Mówi Szymon Zieliński, rzecznik kaliskich strażaków
Jak uratować się z lodowej przerębli - pokazują szczecińscy policjanci i ratownicy WOPR